Okolo Neusiedler See

Hoci sme sa dlho na tento výlet chystali a plánovali ho, nakoniec sa nám to podarilo zorganizovať až jeden víkend v auguste 2006. Naplánovali sme to na dva dni, teda jedna noc, aj keď ideálnejšie je to určite na 3 dni.
Začali sme v Bratislave cca. o 8.00 a postupne sme sa presunuli do Kittsee, kde sme sa napojili na cyklistickú cestu R1. Po nej sme postupovali cez Gattendorf a Zurndorf do Weiden am See. Po cca. 40 km sme si tam dopriali dlhší oddych spojený s kúpaním na kúpalisku (vstup cca 2E). Pokračovali sme až okolo 15 h po ceste B10, ktorá je vlastne okružnou cestou okolo Neusiedler See do Podersdorfu. Tu sa nachádza veľmi pekná promenáda s majákom, plážou a prístavom. Tiež je možné tu nastúpiť na niektorú z lodí, ktoré premávajú do Breitenbrunnu a Rustu. Za Podersdorfom sme si urobili drobnú odbočku z B10 na B20. Cesta sa tu vinie pozdĺž jazera, kde sú veľké hniezdiská vtákov s mnohými odpočívadlami a možnosťou pozorovania vtákov a iných druhov zvierat charakteristických pre danú oblasť. Po B20 sme prišli do mestečka Illmitz a z časových dôvodov sme po hlavnej ceste pokračovali do Apetlonu a na hraničný prechod Pamhagen.
V Maďarsku tiež pokračuje cyklistický chodník, my sme mali vytipovaný kemp v obci Hegyko (webstránka). Tu sme prespali a keďže nám robilo celou cestou doprovod aj jedno sprievodné vozidlo s "necyklistami, alebo len čiastočnými cyklistami", vybalili sme stany a gril ! a pekne grilovali prinesene klobásky a rybky. Večer sme ešte zašli na jedno orosené. Celý čas nám robili doprovod roje komárov, takže dôrazne upozorňujem nezabudnúť obranné prostriedky.
Ráno sme sa vydali smerom na Morbisch am See, ostatní sa vybrali autom so Šopronu. Podľa ich rozprávanie veľmi pekné mesto. Množstvo informácií ako aj nejaké mapy mi poslali na požiadanie predtým aj z maďarského veľvyslanectva na Slovensku, za čo im aj touto cestou veľmi pekne ďakujem. My sme však na bicykloch pokračovali po B10 cez Rust, Oggau a Purbach do Breitenbrunnu, kde sme si dali obed a okúpali sa v jazere. Vstupné bolo znova cca. 2E. Iná možnosť však nieje, pretože celé jazero je obrastené trstinou a kúpa» sa dá iba na platených miestach. Všetky spomenuté dedinky sú veľmi príjemné, vinohradnícko-kúpeľné miesta. Z Breitenbrunnu sme sa vydali do Neusiedl am See a cez Parndorf po B21 a R1 domov na Slovensko.
Ako som už spomínal, celá trasa vedie po cyklistickej ceste v podstate po rovine (mierne kopčeky iba na Maďarskom území).

Celková dĺžka 210 km.
Užitočné linky:

http://www.termalkemping.hu/eng/
http://www.bikeburgenland.at