Bezdomovci na cyklotúre

„Pred týžd?om ma opustil Jožo, čím som prišiel o súputníka, laptop a foťák. Neviem, čo s ním je, nemáme kontakt,“ písal v maili Josef.

Jožko sa od Josefa oddelil už v Nice, kým čakali na charite, podľa Josefa mu bolo zaťažko počkať. Navzájom sa nevedeli dohodnúť.

„Nice je veľké mesto, ja to tu poznám, ale netuším, kde ho mám hľadať. Tiež neviem, ako sa tu dohovorí,“ písal Josef ešte z Nice. Podobne mu Jožko zmizol v Janove a našli sa až v noci.

Josef chce pokračovať v ceste podľa plánu sám, v pondelok dorazil do prístavu Marseille na juhu. Od Bratislavy má našliapaných 2840 kilometrov, ako píše, bicykel stále drží pohromade, počas cesty mal len tri defekty. „Dochádza mi kredit v telefóne a nemám peniaze. Ale nevzdávam to. Ak sa ešte niekedy s Jožom stretnem, dám vedieť, a keby ste ho stretli v Blave, tak pozdravujte.“

Josef a Jožko na cyklotúru vyrazili 9. septembra, ich cieľom bolo spolu prezimovať v teplejších krajinách a zárove? nájsť krajinu v Európe, kde sa, ako hovoria, bezdomovci majú ešte horšie ako na Slovensku. Cestou mala „bezdomovecká polícia“ známkovať európske mestá, výsledkom desaťmesačnej túry má byť rebríček miest Homeless top 20.

Prespávali zväčša pod holým nebom, v slovinskej Ľubľane, kde sa zastavili týžde? po odchode z Bratislavy, spali pod mostom. Po ceste navštívili niekoľko miest a zatiaľ, čo sa týka dostupnosti služieb pre bezdomovcov, jednoznačne podľa Josefa vedie Terst a po ?om Ravena.

Podľa pôvodného cestovného plánu z Francúzska mala ísť dvojica do Barcelony, z Valencie chceli ísť do vnútrozemia, cez Granadu do Malagy. Z Gibraltaru na juhu Španielska Josef pôjde do Sevilly a potom do Portugalska. Naspäť cez francúzske Bordeaux do Paríža a Bruselu a cez Antverpy do Amsterdamu. Z Brém do Berlína a Mníchova, predposledná etapa cesty povedie cez rakúsky Salzburg, Linz až do Viedne a domov do Bratislavy.

(dot)