Kam za kúpaním na bicykli v okolí Bratislavy ?

Prinášame Vám seriál článkov o možnostiach kúpania v okolí Bratislavy. Všetky kúpaliská sú dostupné na bicykli. Verím že si s nami leto užijete a tešíme sa na Vaše ďalšie tipy.

Mossonmagyárovár je mestečko asi 40km od Bratislavy. Leží na sútoku rieky Litava a Mošonského Dunaja. Pestrá história mestečka sa datuje až k Rimanom, ktorí si tu založili hrad "Ad Flexum". Podrobnejšie informácie o histórii mesta sa môžete dozvedieť napr. na tejto stránke.

Dnešný Mossonmagyárovár ponúka pekne zrenovované historické centrum s pešou zónou, ktorej dominuje kostol Svätého Gottharda.Ale poďme k tomu podstatnému. Do Mossonmagyárováru je možné sa dosať z Bratislavy veľmi pohodlne. Využijeme petržalskú dunajskú hrádzu a cez Čunovo pokračujeme až do maďarskej Rajky. Z Rajky vedie pomerne nová a pekná cyklotrasa cez obec Bezenye až do Mossonmagyárováru. 

Kúpalisko sa nachádza v hoteli Thermal. Umožňuje kúpanie vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Termálna voda vyviera z hĺbky 2 000 metrov, má teplotu 74°C a je bohatá na prospešne pôsobiace rozpustné soli. Svojím alkalicko - hydrouhličitanovým a chloridovým charakterom sa radí medzi jódové minerálne vody. Ministerstvo zdravotníctva ju už v roku 1967 uznalo za liečivú vodu, dnes patrí medzi 5 najúčinnejších termálnych vôd v celej Európe.

V areáli sa nachádzajú bazény s rôznou teplotou od 28°C - 38°C. Je tak možné si vybrať podľa chuti a nálady. Dostupný je tiež plavecký (33m) bazén, kde si prídu na svoje aj zdatnejší plavci. Podľa našich skúseností z posledných rokov nebýva v bazéne veľa ľudí a je možné si tak naozaj zaplávať do sýtosti. Teplé bazény sú termálne ale aj s čistou vodou (vyhrievané), takže výber je naozaj široký. V areáli sa nachádza reštaurácia a tiež menší bufet s dostatkom miest na sedenie. Nevýhodou je potreba mať k dispozícii hotovosť (forint alebo eurá), nie je možné platiť pomocou náramkového čipu. Výmenný kurz forint/euro nebol nijak nadhodnotený a prerátajú vám to priamo na pokladni. V areáli sa bohužiaľ nenachádzajú žiadne špeciálne herné prvky pre deti (ani šmýkačky alebo tobogány).