Berg - Koenigswarte

Zaujímavá trasa, ktorej cieľom je najvýchodnejší  vrch Rakúska, Koenigswarte (344 mnm).  Všetkých vopred upozor?ujem, aby sa nepokúšali na  spomenutý vrchol dostať odinakiaľ, ako z dedinky Berg.  Celý kopec je totiž oplotený a cez dvojitý vyše 2-metrový plot  sa dá prejsť iba na vyznačených miestach po rebríku.  Taktiež stará vojenská cesta je uzavretá pre cyklistov a  kto mal dočinenia s rakúskymi orgánmi uzná,  že sú na takéto veci príliš hákliví.
Cestu preto začneme v Bergu a hneď na prvej možnej  odbočke sa vydáme smerom do kopca. Je tam aj turistické značenie, tak sa ho snažíme objaviť,  ale iba jedna cesta ide smerom nahor, tak by to nemal byť problém.
Všetkých upozor?ujem, že nasledovné stúpanie nemá konca, a dá poriadne zabrať. Cesta je pekne upravená, akurát strmá. Asi po 2,5 km stúpaní dorazíme na vrchol. Nachádza sa tu vyhliadková veža vysoká 22,5 m,  z ktorej je naozaj prekrásny výhľad na celé okolie a aj Bratislavu. Cesta späť je buď tá istá, alebo sa vydáme cez  železnú bránu smerom na juh (zelená značka) a dostaneme sa do Bergu z druhého konca. Vopred upozor?ujem  na extrémne strmý úsek na tejto ceste, ale skúseným  bikerom by to nemalo robiť problém.  Pred vjazdom do Bergu sa možno napojiť na cyklotrasu E26,  alebo ísť do dediny a vydať sa na spiatočnú cestu  cez Kittsee alebo Wolfsthal.

Trasa kombinuje náročné stúpanie, rovinky a najmä  prekrásny výhľad a je vhodná poldenný výlet.