Na Neusiedlersee s výletom loďou

Celodenná trasa, ktorá je obohatená plavbou loďou a preto sa stáva ideálnym výletom. Trasu začneme v Kittsee, odkiaľ pokračujeme na druhej odbočke za hraničným prechodom (starým) vľavo po cyklistickej trati. Pokračujeme až po podchod popod diaľnicu a tam zahneme vpavo cez koľajnice. Popri železnici prídeme až do Pamy. Odtiaľ do Gattendorfu, pozor v Pame, odbočka je trochu neprehľadná. Až takmer po Gattendorf ideme popri železnici, takže nemôžeme zablúdiť.
Trasa vedie pekným prostredím malých lesíkov a polí, stále po rovine. Tesne pred Gattendorfom treba odbočiť vľavo popod železnicu smerom na Zurndorf a pokračujeme popri riečke Leitha až do Zurndorfu. Pre zaujímavosť odporúčam pozrieť si na mape kadiaľ táto rieka tečie.
Z Zurndorfu pokračujeme po hlavnej ceste smerom na Nickelsdorf, avšak asi 500 m za nadjazdom odbočíme vpravo. Buď po hlavnej ale lepšie po ceste popri hlavnej sa dostaneme do mestečka Monchhof. Tu už začína vinohradnícka oblasť a aj mestečko tak pôsobí. Zaujme aj kaštieľ v strede mesta, ale aj múzeum odbce s historickými exponátmi.
Pokračujeme po hlavnej alebo po R1 do dedinky Frauenkirchen. Podobne upravená dedina, ktorá pôsobí až prímorským dojmom s peknou katedrálou. Do Podersdorfu sa dostaneme  po B23 alebo znova po hlavnej.
Pri príchode do dediny môžeme odbočiť vľavo, kde sa nachádza jediný funkčný veterný mlyn v Rakúsku.
Pokiaľ pokračujeme ďalej prídeme až na kruhový objazd, odkiaľ už vidno promenádu. Na konci promenády sa nachádza prístav, odkiaµ odchádzajú lode do Breitenbrunnu a Rustu. Naším cieľom je Breitenbrunn. Cesta loďou trvá cca 45min, lístok stojí 7,60E (deti 5,60E) (rok 2016).
Lístok sa kupuje až na lodi, takže sa netreba zdržiavať hľadaním pokladne. Ceny lístkov a cestovné poriadky nájdete aj na tejto stránke.
V Breitenbrunne zastane loď takmer priamo na pláži, takľe cestu je možné si spestriť kúpaním bez platenia (zrejme je to už v cene lístka :-) ).
Cyklistická cesta pokračuje cez Winden am See a Jois aľ do Neusiedl am See. Celý tento úsek vedie cez vinohrady, takže cesta je veľmi príjemná a človek sa naozaj cíti ako na vinárskej ceste.
Za dedinou Jois je nutné odbočiť vľavo asi 300 m za podjazdom. Po miernom stúpaní sa dostaneme na železničnú stanicu Neusiel am See. Za ?ou je potrebné odbočiť vľavo. Pokračujeme po B21 do Parndorfu, Neudorfu a Gattendorfu.
Tu treba dať pozor, pretože cyklistické chodníky sú značené slabšie ako predtým. Z Gattendorfu už po starej známej ceste sa vrátime do Bratislavy.