Flatland...

Jedným z viacerých netradičných športov, ktoré sa dajú robiť na bicykli, je aj flatland. Je to akási krasojazda, ktorej princípom nie je na bicykli jazdiť, ale ukázať na ?om čo najviac trikov a prvkov. Bez toho, aby sa nohy dotkli zeme.

Flatland vymysleli v Amerike v polovici 80-tych rokov, v Bratislave môžete stretnúť flaterov v Sade Janka Kráľa alebo v starom skejtparku v Petržalke. "My sme začínali tak, že sme si prerábali staré RMX bicykle, niektoré potrebné súčiastky sme si museli dať vysústružiť. Ani dnes nie je situácia okolo nákupu kvalitného bicykla jednoduchá. V Bratislave sa dá spoľahnúť len na jeden obchod, kde sa dajú zohnať súčiastky, ktoré najviac ,odchádzajú'. A tak chodíme nakupovať do Čiech alebo do Viedne," hovorí bratislavský flater Jozef.

Flatland má jednu veľkú výhodu. Jazdci nepotrebujú skejtpark ani iné mestské prekážky. Stačí im dostatočne široká a rovná plocha. A takých ja na našich sídliskách stále dosť. Jediný problém je v zime, lebo chýbajú priestory na podobné aktivity.

Názov športu pochádza zo zlúčenia dvoch anglických slov - flat (v tomto prípade znamená rovný, rovina, plocha) a land (krajina). "Začať sa dá kedykoľvek, najideálnejší vek je okolo 12 rokov. Chlapci sa naučia ľahšie triky a držanie rovnováhy, ktoré je pri predvádzaní trikov v podstate limitujúce. Časom sa môžu pustiť do zložitejších a silovo náročnejších trikov. Cieľom jazdca nie je predviesť jeden výnimočný trik, ale bezchybnú celú zostavu prvkov, plynulo previazaných do jedného celku. Tréning je nekonečným opakovaním jednotlivých prvkov a ich kombinácií. Užijeme si aj dostatok pádov, odretých kolien či holenných kostí," vysvetľuje ďalší flater Pavel.

Bicykel na flatland je o poznanie menší ako horský. Má menšie kolesá, inú kostru. A má niekoľko špeciálnych prvkov. Systém bŕzd je prispôsobený tak, aby sa dal použiť kedykoľvek, pri každej pozícii bicykla. Riadidlá sa dajú ľubovoľne otáčať okolo svojej osi.

Typickým znakom sú veľké stúpadlá (hovorovo stupačky) na oboch kolesách, ktoré musia byť pevné (zväčša hliníkové) a na povrchu zdrsnené. Váha stroja je okolo 15 kilogramov a cena približne 25-tisíc korún. Na začiatok však postačí aj lacnejší, univerzálny, ktorý sa dá použiť aj na iné disciplíny. Informácie o flatlande sa dajú nájsť na stránke www.starchoc.sk/flatland.

PROKOP SLOVyČEK[SME 22. 7. 2005]